"Milczenie owiec" streszczenie

01/07/2017

Początkująca agentka FBI Claris Starling zostaje wysłana do szpitala psychiatrycznego,  w którym umieszczono psychopatycznego kanibala, Hannibala Lectera. Rozmowa z nim i jego psychologiczne gierki, naprowadzają stażystkę na ślad mordercy kobiet, zwanego Buffalo Billem, obdzierającego ofiary ze skóry.

 streszczenie milczenie owiec

Jack Crawford, szef stażystki zmagający się na co dzień ze śmiertelną chorobą żony,  zleca Starling uzyskanie od osadzonego Lectera informacji mających posłużyć sekcji FBI do stworzenia bazy danych do nowotworzonego programu ścigania seryjnych morderców. Wiedza Lectera byłaby tam bardzo przydatna. Hannibal nie jest chętny do współpracy, ale wciąga Claris w swoje psychologiczne gierki i wymienia informacje za przywileje więzienno-szpitalne. Równocześnie wyciąga z Claris sprawy dotyczące jej dzieciństwa i prywatnego życia.

Misja Claris zaczyna nabierać tempa w chwili, gdy dowiaduje się, że tylko Lecter jest w stanie naprowadzić ją na ślad niebezpiecznego mordercy, o którym Hannibal zdaje się wiedzieć wiele. FBI działa pod presją kiedy okazuje się, że porwana zostaje Catherin, córka senator. W wyniku nieporozumień pomiędzy FBI a innymi służbami, rozmowy  z Hannibalem zaczyna prowadzić senator i jej doradcy. Hannibalowi udaje się zbiec. Umiera żona Crawforda, a Starling udaje się namierzyć sprawcę porwania i córkę senator. Agentka ratuje dziewczynę. Hannibala nie udaje się odnaleźć, wysyła Starling pozdrowienia z wakacji.

opr. Jola Babij/ Media Production JB

"Milczenie owiec", autor Thomas Harris, gatunek: thriller psychologiczn/kryminał; tytuł oryginału: THE SILENCE OF THE LAMBS, tłumaczenie Andrzej Szulc.