Oznakować drona

30/10/2016

Działające od września nowe prawo w sprawie dronów, rozróżnia już loty prywatne od zarobkowych. W listopadzie, szykują się kolejne zmiany. Rzecz idzie o uprawnienia do przeprowadzania lotów.

jolababij304

Drony na stałe zadomowiły się w polskiej przestrzeni powietrznej. Ich liczba wzrasta z miesiąca na miesiąc. Nic dziwnego, że ustawodawca postanowił wreszcie zmienić prawo i wprowadzić przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo związane z lotami dronów oraz usprawnić procedury dotyczące korzystania z tych urządzeń. Rozporządzenie w sprawie dronów wprowadzone siódmego września, dzieli je na dwie kategorie: modele latające i bezzałogowe statki powietrzne.

jolababij306

Modele latające służą do lotów rekreacyjnych i sportowych. Mogą być sterowane przez amatorów. Muszą pozostawać w odległości co najmniej stu metrów od zabudowań i minimalnie trzydzieści od ludności. Natomiast bezzałogowe statki powietrzne są kierowane przez profesjonalistów, którzy mają ważne świadectwo kwalifikacji, czyli prawo jazdy na dron. Obecnie urządzeniami tymi można już bez przeszkód wykonywać loty w miastach, z zachowaniem bezpiecznych odległości – poinformował prezes zarządu firmy Novelty RPAS, Tomasz Siwy.

Sportowe drony mogą latać nie bliżej niż sto metrów od zabudowy miast i osiedli. Natomiast odległość od pojedynczych osób, obiektów budowlanych oraz pojazdów powinna wynosić nie mniej niż 30 metrów.Kolejną zmianą jest uproszczenie warunków, na których mogą odbywać się loty w strefach kontrolowanych lotniska. W niektórych przypadkach loty te są możliwe bez konieczności ich zgłaszania.

jolababij305

Poza tym bezzałogowe statki powietrzne muszą mieć tabliczkę znamionową, określającą właściciela urządzenia. Wymagane jest również posiadanie systemu zabezpieczającego przy awariach. Z kolei operator musi nosić kamizelkę ostrzegawczą. Ponadto należy pamiętać, żeby w przypadku lotów nocnych dron miał odpowiednie oświetlenie. To jednak nie koniec zmian. Szóstego listopada br. wchodzi w życie kolejne rozporządzenie, które zmodyfikuje przepisy dotyczące świadectw kwalifikacji. Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania lotów bezzałogowym statkiem powietrznym, trzeba będzie przejść szkolenie w ośrodku wpisanym do rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Oprócz tego zmienią się kategorie wagowe dronów. 

 

 

 

opr. ghostinfo, foto: Jola Babij/ Media Production JB

*media i firmy zainteresowane naszymi usługami (wywiady, reportaże, teksty na zlecenie, zdjęcia) zapraszamy do kontaktu:  mediaproduction.jb@gmail.com