Polaryzacja i antyrefleks

15/06/2016 

Co jest sekretem dobrego wyboru okularów przeciwsłonecznych? Nie, nie moda. Filtry. To właśnie one mają za zadanie ochronić przed szkodliwością promieni słonecznych.

mediajb112

Latem nasze oczy bombardowane są nawet dziesięciokrotnie większą dawką słońca niż np. jesienią, kiedy dni są raczej pochmurne. Może to spowodować problemy zdrowotne, których z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Większość z nas sądzi, że najlepszą ochroną przed szkodliwym światłem są okulary przeciwsłoneczne. I słusznie, chociaż… nie każde. 

Zakup okularów na straganach czy ulicznych bazarach, a nawet w sieciowym sklepie ubraniowym, to nie najlepszy pomysł. Mogą być tańsze, mogą mieć modny design, ale szczególną uwagę powinno się zwrócić  jednak na najważniejszą ich funkcję - czyli informację o posiadanych filtrach. To, co jest szkodliwe w niewinnym z pozoru słońcu, to promieniowanie UVA i UVB. Najsilniej odczuwanym skutkiem ubocznym słońca jest fakt, że ono nas razi. W związku z tym, chętnie sięgamy po przyciemniane okulary, kierując się przy ich wyborze jedynie gustem i ceną. Tymczasem ciemne szkło bez odpowiedniego filtra sprawia, że źrenice (które powinny zwężać się pod wpływem światła) rozszerzają się.

- Oko absorbuje wówczas zamiast mniejszej, większą ilość promieniowania. W ten sposób sami szkodzimy naszym oczom – powiedział właściciel marki Tonny, Tomasz Urban.

Szkodliwe dla oczu jest zarówno gwałtowne, jak i przewlekłe narażanie ich na absorpcję promieniowania UV. W jego wyniku może dojść do degeneracji plamki żółtej (części oka odpowiadającej za to, że rozpoznajemy szczegóły), zaćmy czy powstania narośli na oku, tzw. skrzydlika. Inne nieprzyjemne skutki promieniowania UV to zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, czy zespół suchego oka.

Promieniowanie UVA jest najczęściej absorbowane przez soczewkę oka, natomiast UVB przez rogówkę. Cała energia promieniowania przekazywana jest tkance, co może zaszkodzić jej strukturze.

mediajb110

Wybierając okulary, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, aby posiadały znaczek CE. Jest to unijny certyfikat, który gwarantuje spełnienie standardów. Dzięki niemu wiemy, że okulary były testowane
i posiadają filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.

- Soczewki okularów powinny być odpowiednio przyciemnione i posiadać filtr o minimalnej wartości 400. Jeśli chodzi o ich zaciemnienie, wystarczającą ochronę zapewnią te, które zapewniają je w 75 proc. Jednak przy silnym nasłonecznieniu zalecam nawet 90 proc.

Bywa, że nasze potrzeby dotyczące okularów przeciwsłonecznych są większe niż zwykle. Osoby uprawiające sporty na słońcu, szczególnie w górach, lub wybierające się na wakacje w okolice równika, gdzie promieniowanie jest najsilniejsze, powinny szczególnie zadbać o ochronę oczu.

Polecam okulary z filtrem polaryzacyjnym i powłoką antyrefleksyjną. Ten pierwszy ochroni nas przed odblaskami światła odbijającymi się np. od wody czy piasku. Ta druga natomiast zapobiegnie odbijaniu się światła od okularów i zredukuje światło wpadające z boku – dodał ekspert marki Tonny.

Wybór zabarwienia szkieł zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Kolory żółte i pomarańczowe są dobre podczas pochmurnych dni – poprawiają kontrast widzenia. Szkła szare oraz szarozielone nie wpływają na postrzeganie kolorów otaczających nas przedmiotów, dzięki czemu nie zaburzają oceny odległości. Z kolei okulary brązowe najlepiej zatrzymują niebieskie światło, co sprawia, że słońce już nas nie razi. Niezależnie od potrzeb - najważniejsze, by okulary przeciwsłoneczne kupować od firm, które specjalizują się w ich sprzedaży. Najlepiej w salonach optycznych. Wówczas będziemy mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy. 

 

 

tekst: ghostinfo, foto: Jola Babij/Media Production JB

*firmy i media zainteresowane skorzystaniem z naszych usług (zdjęcia, artykuły, wywiady etc.) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com