Apartamenty dla starców

 16/06/2016 

Demografia Polski to w tej chwili wielkie wyzwanie dla całego sektora opieki nad osobami starszymi. Statystyki pokazują, że za niecałe dwadzieścia lat - 25 procent społeczeństwa będą stanowić osoby po sześćdziesiątce.

 sa_elewacja_i_plan

Nikt z nas nie chciałby trafić do domu starców. Inwestorzy zaczynają więc dostrzegać lukę w systemie opieki. Dlatego też proponują innowacyjne na polskim rynku rozwiązania. Jednym z nich są projekty oparte na idei assisted living. Stawia ona na niezależność osób starszych.

- Często zapominamy, że seniorzy oprócz potrzeby przyjęcia leków mają jeszcze swoje pasje i znajomości, które chcą kultywować. Uwzględnia to natomiast idea assisted living, która skupia się na tym, by senior żył szczęśliwie i spełniał się w otoczeniu gwarantującym mu bezpieczeństwo, ale też prywatność oraz niezależność – powiedział prezes zarządu firmy Senior Apartments, Rafał Kunicki.

Pierwszym w Polsce projektem realizującym tę ideę jest osiedle osiemnastu domków, w których seniorzy mają zapewnione wyżywienie, serwis techniczny oraz opiekę medyczną i rehabilitacyjną. Lokali nie trzeba kupować. Można je wynajmować bezterminowo. Nowoczesne, inteligentne rozwiązania i tele-medycyna, pozwalają osobom starszym samodzielnie funkcjonować w mieszkaniu. Z drugiej strony, pielęgniarze przez 24 godziny na dobę zapewniają pomoc i odciążają od codziennych obowiązków.

- Wbrew pozorom starość nie jest zjawiskiem naturalnym. Dopiero od kilkudziesięciu lat ludzie mają okazję się zestarzeć. Od tego czasu społeczeństwo zastanawia się, jak zapewnić dobrą opiekę seniorom, którzy w późny wiek wchodzą w coraz lepszym stanie zdrowia, chcą jeszcze korzystać z życia, a jednocześnie wymagają już pomocy przy codziennych obowiązkach  – pokusił się o stwierdzenie ekspert.

To wymaga od ustawodawców jak i od sektora zajmującego się osobami starszymi, zmiany sposobu myślenia i dostosowania swojej oferty. Bardzo często przy wyborze miejsca zamieszkania dla osoby starszej, rodzina patrzy przez swój pryzmat. Ta perspektywa ma więc wpływ na to, jakie jest ostatecznie wybierane docelowe miejsce.  

al_salon

- Apartamenty senioralne to miejsce, w którym dobrze czują się seniorzy, ale także ich rodziny.

Przeprowadzka do Senior Apartments to idealny wybór dla osób nadal życiowo aktywnych, posiadających silne poczucie niezależności, które jednak stale lub okresowo wymagają już pomocy osób trzecich, a skorzystanie z placówki typu „domu opieki” jest przez nich, lub przez ich bliskich, absolutnie nieakceptowane. Apartamenty senioralne to także rozwiązanie dla osób z chorobami przewlekłymi, wymagającymi kontrolowania lub/i monitorowania stanu zdrowia, u których mogą pojawiać się kłopoty z pamięcią, mają ograniczoną sprawność poruszania się, trudności z zakupami i przygotowywaniem posiłków, ubieraniem, myciem, przyjmowaniem leków czy dbaniem o swoje otoczenie.

Senior Apartments powstały z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie seniorów – nowoczesna i funkcjonalna architektura, pełen zieleni, dobrze oświetlony teren, specjalnie zaprojektowane i wyposażone wnętrza z szeregiem inteligentnych rozwiązań technicznych. Jednocześnie nasz projekt to także szeroki wachlarz aktywności, z których mogą korzystać mieszkańcy – od wspólnej gry w karty, przez wyjścia do teatru, kina czy na zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku, aż po różne formy zaangażowania w ramach wolontariatu – powiedział przedstawiciel Senior Apartments Sp. z o.o.

sa_salon

Osiedle położone w jednej z podwarszawskich gmin, składa się z kilkunastu blisko 70 metrowych, parterowych apartamentów przeznaczonych dla jednej lub maksymalnie dwóch osób (małżeństwa, przyjaciół) dostępnych wyłącznie w ramach wynajmu. Jak dużym zainteresowaniem będzie cieszył się ów projekt – czas pokaże.

 

 

 

opr./foto: ghostinfo, materiał promocyjny

*firmy i media zainteresowane skorzystaniem z naszych usług (zdjęcia, artykuły, wywiady etc.) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com