Ukryte w kodzie DNA

20/11/2016 

Ludzie gadają, że za nałogi odpowiedzialne są geny. Być może. Podobno jest też technika, dzięki której można sprawdzić, jak skutecznie pozbyć się niechcianego uzależnienia. Chodzi o genetyczne badania.

jola babij_312_1 

Najbardziej znanym nałogiem jest palenie papierosów. Kłopoty z oddychaniem, kaszel, gorsza kondycja, problemy z cerą, nadciśnienie – to tylko kilka z bardzo licznych efektów ubocznych, jakie się z tym wiążą. Na dodatek wszystkie skutki boleśnie odczuwa nie tylko nasz organizm, ale również portfel. Palacze ponoszą ogromne koszty swojego nałogu. Te finansowe, sięgające nawet kilku tysięcy złotych rocznie oraz te związane ze zdrowiem, praktycznie nie do oszacowania. Co więcej: w późniejszych latach płacimy za nie z nawiązką.

Wiele osób mimo tej świadomości, ma ogromny problem, aby zerwać z uzależnieniem. Według danych Ministerstwa Zdrowia, do tej grupy należy aż dziewięć milionów Polaków. Często powodem jest brak wiary, iż uda się to zrobić skutecznie. Doraźne działania nie przynoszą długotrwałych efektów. Nierzadko kończą się ponownym sięgnięciem po papierosa.

jola babij_313

Jak to zmienić? U podstaw powodzenia leży kompleksowy plan działania, który pomoże nam określić, co należy robić, żeby osiągnąć zamierzony cel i nigdy nie wrócić już do palenia. Jedną z ważniejszych kwestii jest znalezienie sposobu na unikalnie sytuacji, które wyzwalają w nas stres – jeden z powodów palenia. Jak to zrobić? Odpowiedź na to i na inne związane z uzależnieniem pytania, dadzą nam badania genetyczne. Ich przeprowadzenie nie wymaga żadnego wysiłku. Można je wykonać w zaciszu domowym w zaledwie kilka minut. Próbkę wysyłamy do laboratorium, a następnie otrzymujemy precyzyjne wskazówki, jak zmienić swoje przyzwyczajenia na lepsze.

Dzięki badaniu dowiemy się np. jak nasz organizm odbiera hormon stresu i jak zmniejszyć jego wpływ na nasze zachowanie. Sprawdzimy jaki typ zajęć oraz jaka aktywność fizyczna są dla nas wskazane w czasie wolnym, aby skutecznie się zrelaksować bez sięgania po używki. Otrzymamy informację jaka jest nasza podatność na uzależnienia, czy mamy skłonność do palenia tytoniu oraz jaka dieta jest dla nas najwłaściwsza. Zyskamy też wiedzę czy jesteśmy asertywni i jak rozwijać w sobie tę szczególnie przydatną w tym przypadku cechę  – wyjaśnił  dietetyk genetyczny, współzałożyciel laboratorium Vitagenum i jeden z niewielu w Polsce specjalistów od nutrigenomiki, dr inż. Tomasz Czernecki.

Stosowanie tych wskazówek pomoże nam osiągnąć upragniony cel. Badania genetyczne mają też kolejną korzyść: wolni od nałogu nie będziemy później płacić niebotycznych sum za wizyty u lekarzy i specjalistów, aby odwrócić negatywne skutki palenia. Z pewnością dzięki analizie kodu DNA szybciej do formy powróci nie tylko nasz organizm, ale też domowy budżet.

 

opr. ghostinfo, foto: Jola Babij /Media Production JB

*media i firmy zainteresowane naszymi usługami (wywiady, reportaże, teksty na zlecenie, zdjęcia) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com