Adrenalina w prezencie

13/11/2016 

Czym jest strach i co kieruje chęcią jego przeżywania? Z ponad trzech tysięcy stu czterdziestu respondentów biorących udział w sondzie „Czy lubimy się bać?”, aż sześćdziesiąt trzy procent chciałoby przeżyć ekscytujący strach i oswoić własne emocje. Potrzeba odczuwania lęku jest zazwyczaj odpowiedzią na monotonię dnia codziennego.

jola babij 511

Lot w aerotunelu, jazda za kierownicą rajdowego auta czy wizyta w Escape Roome –  to już żadna nowość. Ale z przyjemnością korzystamy z rozrywek, dzięki którym lęk jest wyzwaniem i chwilową przygodą. Takie wnioski płyną ze wspomnianej sondy zrealizowanej przez Prezentmarzeń.

Faktem jest, że coraz częściej szukamy możliwości przeżywania ekscytującego lęku. Aby jednak strach mógł być elementem rozrywki, musimy mieć poczucie jego kontroli. Chętnie fundujemy więc sobie dawkę kontrolowanego strachu, próbując sportów ekstremalnych. Bywa, że strachem obdarowujemy innych, choćby w prezencie urodzinowym, ślubnym etc. Loty balonem, skoki spadochronowe albo wyprawy w nieznane - to coraz częstsze pomysły na chwilową odmianę i ucieczkę od rzeczywistości.  

jola babij 512

Jak potwierdzają wyniki ankiety, tego typu doznania realizują głównie ludzie młodzi. Większość to osoby w wieku 18-24 lata (trzydzieści jeden procent badanych) lub pomiędzy dwudziestym piątym, a trzydziestym czwartym rokiem życia (dwadzieścia dwa procent).

Jakie aktywności i rozrywki mogą zaspokoić naszą potrzebę przeżywania ekscytującego lęku? Z pewnością sporty ekstremalne, tak potwierdziło dwadzieścia dziewięć procent respondentów sondy. Biorąc jednak pod uwagę, iż jesienna aura coraz mniej skłania do outdoorowych aktywności, coraz częściej szukamy pomysłów na rozrywkę z dreszczykiem emocji i elementem kontrolowanego strachu w zamkniętych przestrzeniach.

Aerotunel

W profesjonalnym tunele aerodynamicznym, których jest już w Polsce kilka, można odbyć bardzo przyjemną walkę z grawitacją i z własnym lękiem. Latanie w tunelu to zupełnie nowe wyzwanie. Dynamiczne środowisko wymaga precyzji ruchu, koordynacji ciała oraz ważne jest aby utrzymać środek ciężkości, dzięki czemu można najlepiej wykorzystać możliwość tunelu i cieszyć się dobrą zabawą. Euforię towarzyszącą skoczkom można odczuć na własnej skórze, ale w formie naziemnej alternatywy. Skakanie z lecącego samolotu na wysokości czterech tysięcy metrów niejednego przyprawia o dreszcze. I choć wrażenia rekompensują początkowy strach, to zawsze przełamanie się jest bardzo trudne.

Lot w tunelu aerodynamicznym dostarcza podobnych emocji, które towarzyszą skoczkom spadochronowym podczas pięćdziesięciosekundowego swobodnego spadania ze spadochronem. Zabawa rozpoczyna się od krótkiego szkolenia teoretycznego. Po nim, pod czujnym okiem instruktora można poczuć stan nieważkości. Oczywiście w specjalnym kombinezonie, w kasku, rękawiczkach, z ochraniaczami na łokciach i kolanach.

Escape room

Mocnych wrażeń i poczucia kontrolowanego lęku, może dostarczyć również Escape room, czyli zespołowa, zaskakująca gra logiczna. Grupa uczestników zamykana jest w pokoju, w którym przygotowane zostały zagadki, szyfry, rebusy i łamigłówki. Przed upływem sześćdziesięciu minut należy rozwiązać wszystkie zadania, by znaleźć klucz do drzwi i opuścić pomieszczenie. Escape room to gry akcji na żywo, które są próbą odwzorowania świata komputerowego w realnej rozrywce. Każdy pokój zagadek to inna, tematyczna forma zabawy. Scenarzyści tak zaprojektowali pomieszczenia, aby rozgrywka w pokoju zagadek była intrygująca, miejscami przerażająca i stawiała wyzwania uczestnikom do samego końca gry. Elementy intrygi, przygoda, czasami horror i kryminał – zabawa w Escape Room dostarcza uczestnikom wielu emocji i niepowtarzalnych wrażeń.

jola babij 513

Zainteresowanie rozrywkami, które intrygują i dają poczucie kontrolowanego strachu rośnie. Co trzeci z ponad trzech tysięcy uczestników badania sondażpwego, szuka takich wrażeń co najmniej raz w miesiącu. Doznania pozwalają oderwać się na chwilę od codzienności i zapomnieć o problemach. Strach powiązany z niestandardowymi rozrywkami, zmienia się w stan zadowolenia i dostarcza niezapomnianych wrażeń. A że rozrywka rozrywce nie równa, to dawkowanie adrenaliny jest dla zdrowia i życia dość ważne. Zwłaszcza, jeśli fundujemy ją komuś w prezencie. I warto tym pamiętać.

 

 

 

opr. ghostinfo, foto: Jola Babij /Media Production JB

*media i firmy zainteresowane naszymi usługami (wywiady, reportaże, teksty na zlecenie, zdjęcia) zapraszamy do kontaktu:  mediaproduction.jb@gmail.com