Nie ma pracy dla starych

11/11/2016 

Co trzeci Polak ma ochotę pracować dłużej niż do 65. roku życia. Co ciekawe, niemal tyle samo osób chce przejść na emeryturę wcześniej. Skąd wynika ta niezgodność? Z dostępu do opieki zdrowotnej i profilaktyki. Ci, których stać na prywatne leczenie, patrzy spokojnie w przyszłość. Reszta obawia się, że nie da rady być długo aktywna zawodowo.

 jola_babij509

Żyjemy coraz dłużej, ale nie czujemy się na siłach, by dłużej pracować. Główną przyczyną jest nieefektywny system ochrony zdrowia.

Polacy obawiają się, że jeśli będą potrzebowali pomocy, spotkają się z ogromnymi kolejkami do lekarzy czy brakiem dostępu do specjalistów – powiedział rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, ekspert inicjatywy „Głosuję na zdrowie” Witold Orłowski.

Opieka zdrowotna w Polsce wymaga poprawy, a w szczególności dodatkowych dotacji. Inwestycje muszą przede wszystkim koncentrować się na innowacyjnych terapiach oraz lekach.

Reforma służby zdrowia powinna iść w taką stronę, aby zmniejszyć marnotrawstwo, a środki były wykorzystywane efektywniej – stwierdził rozmówca.

W wyniku działań rządu na rzecz aktywizacji zawodowej osób po pięćdziesiątce - do 2020 roku zatrudnienie w tej grupie ma wzrosnąć do pięćdziesięciu procent. Oznaczałoby to, że co drugi pracujący Polak miałby wtedy ponad pięćdziesiąt lat. Niestety obecne statystyki nie są optymistyczne. Co druga osoba po 50. roku życia jest bezrobotna. Czy pracodawcy, zatrudniając pracowników, kierują się stereotypami?

 – Przedsiębiorcy uważają, że osoby po pięćdziesiątce nie są tak aktywne, nie znają tak dobrze nowych technologii ani nie dopasowują się do młodych zespołów – poinformowała dyrektor zarządzający w firmie Polski HR Doradztwo Personalne, Hanna Listek.

Dyrektor dodała, że jest to bardzo stereotypowe myślenie, które zamiast tworzyć most porozumienia między pokoleniami, buduje sztuczne bariery. A szkoda, bo wspólna praca młodszych i starszych to rozwój oraz zysk dla przedsiębiorstwa.

 

 

opr. ghostinfo, foto: Jola Babij /Media Production JB

*media i firmy zainteresowane naszymi usługami (wywiady, reportaże, teksty na zlecenie, zdjęcia) zapraszamy do kontaktu:  mediaproduction.jb@gmail.com