Drobne przyzwyczajenia

10/11/2016 

Czasem wystarczy zmienić kilka drobnych przyzwyczajeń, by polepszyć stan swoich finansów. Próbuje to udowodnić firma wonga.com, oferująca pożyczki przez Internet. Przy współpracy eksperta finansowego przygotowała krótki przewodnik, jak kształtować swoje zachowania, aby oszczędzać. Tomasz Jaroszek sugeruje w nim, że największe znaczenie dla stanu portfela mają - nasze nawyki.

 jola_babij505

Pracę nad sobą i swoimi finansami trzeba zacząć od uświadomienia sobie, gdzie mogą leżeć przyczyny potencjalnych problemów. Następnie, odrobinę popracować nad zmianą swoich zachowań. Pożegnanie się z nawykiem nigdy nie jest proste. Wiele osób przegrywa walkę z nałogami lub szkodzącymi przyzwyczajeniami, ponieważ chce całkowicie wyeliminować je. I to w bardzo krótkim czasie.

jola_babij506

Okazuje się, że jednak najskuteczniejszą metodą na zerwanie ze starym nawykiem - jest zastąpienie go… nowym. Potrzeba kilku tygodni, żeby nowy nawyk wszedł w krew. Doskonale widać to na przykładzie walki z papierosami. Uzależnionych od nikotyny często zachęca się np. do żucia gumy. Podobnie, można pracować nad swoimi finansami. 

jola_babij507

Wystarczą trzy proste nawyki, aby zmienić swoją sytuację finansową i bardzo szybko odczuć w portfelu realne oszczędności.

Pamiętaj o sobie

Zaraz po otrzymaniu wypłaty przelewaj określoną kwotę na swoje konto oszczędnościowe. Nie zaczynaj od płacenia rachunków czy zakupów. Zacznij od płacenia samemu sobie. Kiedy oszczędzanie wejdzie w krew, zaczniesz budować swoje oszczędności. Największa wymówka tych, którzy nie oszczędzają, to brak pieniędzy, które można odłożyć. Zawsze im ich brakuje, gdyż z oszczędzaniem czekają do samego końca miesiąca. Rób dokładnie odwrotnie i zawsze najpierw płać sobie.

Efekt kawy...

Tak jak palacz zastępuje papierosa gumą do żucia, tak ty możesz zastąpić zbędny wydatek, wrzuceniem pieniędzy do skarbonki. Tzw. „efekt latte” polega na rezygnacji z małych i zarazem drogich przyjemności, takich jak np. tytułowa kawa latte w kawiarni. Zamiast tego, kawę pijemy w pracy lub w domu, a kwotę którą zamierzaliśmy wydać – odkładamy na konto oszczędnościowe.

jola_babij508

Jeśli będziesz w stanie zrezygnować z takich małych przyjemności i regularnie odkładać w zamian pieniądze, to będzie to nawyk przynoszący bardzo wymierne korzyści. Kawa za piętnaście złotych  wypijana dziesięć razy w miesiącu, to tysiąc osiemset złotych oszczędności rocznie! Oczywiście kawa jest tu tylko przykładem - podobnych drobnych wydatków może być bardzo wiele. Na stronie www.kapitalni.org znajdziesz przydatny kalkulator, który pozwoli ci przekonać się, że nawet małe cięcia w wydatkach mogą przynieść duże oszczędności.

Prosty plan

Planuj wydatki w skali miesiąca i roku, planuj wcześniej prezenty świąteczne, wyjazdy i wszystkie wydarzenia, o których wiesz z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych wydatków i ograniczy potencjalny stres. Planowanie przed wyjściem do sklepu nawet zwykłych zakupów, może dać kilkaset złotych dodatkowych oszczędności. Trzymanie się konkretnych produktów, to unikanie innych, z reguły zbędnych, wydatków. Jeśli realizujesz swój plan zakupowy krok po kroku, dużo mniej uwagi poświęcasz na promowane przez sklepy towary, których nie potrzebujesz. Prawda, że proste? Wszystko jest kwestią… przyzwyczajenia.

 

 

 

opr. ghostinfo, foto: Jola Babij /Media Production JB

*media i firmy zainteresowane naszymi usługami (wywiady, reportaże, teksty na zlecenie, zdjęcia) zapraszamy do kontaktu:  mediaproduction.jb@gmail.com