Zaufany profil

21/10/2016 

Tylko pół miliona Polaków załatwia sprawy urzędowe przez Internet. A przecież ta forma zdaje się być łatwa, przyjemna i bezpieczna. Wszystko dzięki możliwości zakładania darmowego, zaufanego profilu elektronicznego podpisu.

 babij_jola

Specjaliści z zakresu bankowości przewidują, że wkrótce coraz więcej osób będzie zainteresowanych tym systemem obsługi klienta.

Liczymy, że możliwość zakładania profilu zaufanego przez bankowość internetową zwielokrotni liczbę osób z niego korzystających. Tylko w samym naszym banku aktywnie z bankowości internetowej korzysta ponad 3,5 mln dorosłych Polaków, a w całym kraju jej użytkowników jest blisko 15 mln. Osoby te będą mogły w ciągu kilkunastu sekund założyć profil zaufany, zalogować się od razu do jakiegokolwiek portalu administracji publicznej i złożyć wniosek czy podpisać jakiś dokument. Wszystko to bez wychodzenia z domu – poinformował Michał Macierzyński z PKO Banku Polskiego.

Przekonanie, że bankowość elektroniczna przekona Polaków do korzystania z profilu zaufanego, nie bierze się znikąd.

W tej chwili profil zaufany nie jest niestety popularny. Przyczyną jest to, że aby go potwierdzić, w którymś momencie trzeba było iść do urzędu. Była to bariera, która mocno zniechęcała Polaków. W tej chwili ten system potwierdzania profilów zaufanych maksymalnie upraszczamy i klienci banków będą mogli je zakładać bez konieczności wychodzenia z domu, o dowolnej porze – powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, Karol Manys.

Podobne rozwiązanie sprawdziło się choćby podczas  składania wniosków o przyznanie świadczenia z programu Rodzina 500+. Okazało się ono dla wielu osób ogromnym ułatwieniem. Już dziś dzięki zaufanemu profilowi i elektronicznemu podpisowi, możemy m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego czy prawa jazdy, uzyskać odpis urodzenia, zarejestrować działalność gospodarczą, otrzymać zaświadczenie o niekaralności lub podpisać urzędowe pismo. Oznacza to bardzo dużą oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. A przecież na tym nam, zależy najbardziej.

 

opr. ghostinfo, foto: Media Production JB

*media i firmy zainteresowane naszymi usługami (wywiady, reportaże, teksty na zlecenie, zdjęcia) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com