Jak jedzą Polki?

08/06/2016 

Prawie 80 procent Polek codziennie zjada śniadanie. Blisko jedna piąta ankietowanych kilka razy w tygodniu, a tylko 2 proc. w ogóle nie jada śniadań. Przyczyną tego ostatniego jest zapominalstwo, brak takiej potrzeby lub czasu.

sniadanie

W kwietniu tego roku przepytano tysiąc kobiet w wieku 24-45 lat na okoliczność tego czy i jak Polki jedzą śniadanie. Patronat nad badaniem objęła telewizja Kuchnia+, magazyn kulturalno-kulinarny KUKBUK oraz radio JemRadio.pl. Z badania pod hasłem „Style śniadaniowe wśród Polek” przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board wynika, że statystyczne śniadanie to nadal wspólny posiłek przy stole, na którym królują tradycyjne wędliny, sery, jajka i mleko. Choć mała liczba owoców i warzyw na śniadaniowych talerzach może zaniepokoić dietetyków, to eksperci kulinarni dostrzegają w wynikach badań szansę na urozmaicenie śniadaniowego menu.

2

Polki rzadko rozpoczynają dzień bez śniadania. Aż 83 proc. respondentek uważa ten posiłek za niezbędny do funkcjonowania w ciągu dnia.

- Niepokojące jest jednak to, że mimo zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (która rekomenduje spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie) -  surowe warzywa jada na śniadanie tylko 27 procent badanych, surowe owoce 19 proc., zaś suszone owoce tylko 8 procent ankietowanych pań. Natomiast jako dietetyka cieszy mnie, że badane Polki rozumieją, iż jedzenie śniadań to zdrowy nawyk, spełniający funkcje zarówno fizjologiczne i społeczne – powiedziała ekspert kampanii „Przyjaciółka z Kalifornii”, dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska.

Badanie pozwoliło również na wyłonienie czterech stylów śniadaniowych badanych Polek. Największą grupę stanowią „Kapłanki rodzinnych śniadań” – 39 proc. ankietowanych.  To grupa, która ceni codzienne, różnorodne składnikowo śniadania spożywane wspólnie z rodziną. Pierwszy posiłek jest dla nich źródłem energii, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania w ciągu dnia. Kolejną grupę stanowią „Amatorki śniadaniowych przyjemności” – 25 proc. ankietowanych. Dbają  one przede wszystkim o to, by śniadanie sprawiało im przyjemność. Śniadanie tej grupy niekoniecznie musi odbywać się w towarzystwie bliskich, za to w menu może znaleźć się coś słodkiego. Ewentualny brak porannego posiłku nie stanowi dla nich dużego problemu. 

4

Z kolei „Miłośniczki śniadaniowej powtarzalności” to 19 proc. ankietowanych. Te panie z uważają śniadanie za  najważniejszy posiłek dnia, ale traktują go dość rutynowo. Śniadanie jest dla nich czymś powtarzalnym i nie mają potrzeby wprowadzania w nim większych urozmaiceń.  Najmniej czasu na pierwszy posiłek mają „Zdystansowane sprinterki” – 18 proc ankietowanych. Nie odczuwają silnej potrzeby codziennych śniadań, dlatego często z nich rezygnują. Ta grupa respondentek, nie traktuje bowiem śniadania jako ważnego źródła energii na cały dzień. Ich podejście do śniadań przejawia się również brakiem różnorodności.

- Ogólny wniosek jaki nasuwa się po przeanalizowaniu wyników jest taki, że nawet często gotującym paniom też czasem brak pomysłów na nowe dania. Żyjącym w pośpiechu sprinterkom trzeba zaproponować szybkie jak błyskawica propozycje śniadaniowe. Miłośniczki powtarzalności trzeba usilnie nawracać na „dobrą drogę”, a amatorki przyjemności namówić do odstawienia gotowych drożdżówek na rzecz domowej produkcji, zdrowych bułeczek np. ze śliwką kalifornijską – skomentowała wyniki ankiety prowadząca program kulinarny „ABC Gotowania” Kuchnia+, Marieta Marecka.

3

Owoce i warzywa pojawiają się na talerzach śniadaniowych badanych Polek stosunkowo rzadko. Jak wykazało przytaczane tu badanie, 27 proc. ankietowanych każdego dnia na śniadanie jada surowe warzywa, a 19 proc. surowe owoce. Jeszcze mniej ankietowanych przy pierwszym posiłku sięga po suszone owoce. 8 procent respondentek przyznaje, że robi to regularnie, a kolejne 18 proc, że od czasu do czasu. Mimo to, Polki otwarte są na urozmaicenia swojego śniadaniowego talerza. Blisko połowa ankietowanych, która nie jada śliwek kalifornijskich na śniadanie - jest pozytywnie nastawiona do tego, by włączyć te suszone owoce do swojego menu śniadaniowego.

1

Statystyczne wybory śniadaniowe Polek jednak nie wyglądają źle. Najczęstsze śniadanie to nadal wspólny posiłek przy stole, składający się z kanapek, jajecznicy, kiełbasek, płatków i tostów.

- To mocna baza, w której wystarczy odrobina inspiracji, by ją rozwijać i uwzględniać uzasadnione i modne (!) sugestie dietetyczne. Dlatego też, skoro najbardziej dominującymi produktami są wędlina i pieczywo, to niewiele już trzeba by przekonać Polki do samodzielnego wypieku chleba z bakaliami, albo schabu ze śliwką zamiast kupnej wędliny. Bo to, że suszone śliwki kalifornijskie świetnie pasują do płatków i musli już doskonale wiedzą – podsumował znany dziennikarz i ekspert kulinarny, Paweł Loroch. Wystarczy więc kilka interesujących przepisów z dobrymi jakościowo produktami i urozmaicenie menu nie powinno sprawić żadnego problemu. A zacząć można już od dziś. I choćby od śliwki.

 

opr. CPB, materiał promocyjny*

*firmy i media zainteresowane skorzystaniem z naszych usług (zdjęcia, artykuły, wywiady etc.) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com