Wanda na cmentarzu
24/05/2016
Ciekawość babska rzecz. Znalazłam się zupełnie przypadkowo w okolicy jednego z siedmiu najpiękniejszych londyńskich cmentarzy. Ten do którego trafiłam, usytuowany jest w zachodniej części miasta na terenie obszaru West Brompton w dzielnicy Earl’s Court. Jakieś licho mnie ku temu poniosło i byłam tam dosłownie chwilę. Ale było warto.
Pomiędzy jednym a drugim skrzyżowaniem ulicy, wypatrzyłam ciekawą rzecz. Długie metalowe ogrodzenie, które jak nic musiało prowadzić do jakiegoś interesującego miejsca. Nie myliłam się, bo chwilę później zauważyłam za płotem kilka grobów w zaroślach. Stały, leżały, opierały się jedne o drugie. Różnie. Na wielu siedziały kruki i wrony. Taki krajobraz rodem z horroru. Nie mogłam tam nie zajrzeć.
Postanowiłam wejść na ten teren chociaż na moment, żeby zrobić kilka zdjęć. Za zakrętem czekała wielka brama. Atmosfera tego miejsca była niesamowita. Nie miałam więcej czasu, bo pewnie przespacerowałabym w tę i z powrotem przez całą okolicę. Szybko sprawdziłam w swoim wszystko mającym telefonie, gdzie jestem i co to za miejsce. Że cmentarz to wiadomo, ale konkretnie.
Okazało się, że to Brompton Cemetery zaprojektowany w 1839 roku. Ciekawostką jest fakt, że wiele lat temu, tuż po jego otwarciu posadzono tam polskie iglaste drzewa. Drugą ciekawostką jest to - o czym dowiedziałam się później - że wśród ponad dwustu tysięcy grobów nie brakuje tam polskich nazwisk. Jest ich podobno ponad trzysta.
O tym drugim polskim akcencie nie miałam pojęcia do momentu, kiedy przeglądając później swoje zdjęcia - natrafiłam na poniższy krzyż z polskim nazwiskiem. Sfotografowalam go bezwiednie i właściwie chyba przypadkiem. Zdjęcie, z góry skazane na skasowanie. Aż żałuję, że ten mały szczegół zauważyłam dopiero w domu. W każdym razie z tej niepozornej fotografii udało mi się odczytać, że pochowana jest tam niejaka Wanda Mlodzinska.
Tak mnie to zaintrygowało, że postanowiłam poszukać w Internecie czegokolwiek odnośnie historii tego cmentarza oraz spróbować sprawdzić, kim była osoba nosząca to nazwisko. Niestety nie mam na zdjęciu całego grobu z datą urodzenia i pochówku. Ale od czego są archiwa. Pogrzebałam tu i ówdzie. Okazuje się, że londyńska prasa nie zawiodła. A dokładnie "The London Gazette" (wydanie z 12 grudnia z 1950 roku), która to publikowała nekrologi. Wśród nich znajduje się właśnie nazwisko wspomnianej Wandy Mlodzinskiej. Zdziwienie moje było ogromne.
Swoją drogą w tamtym czasie było sporo nekrologów zawierających polskobrzmiące nazwiska. Jak zdawkowo podają archiwa, Wanda Mlodzinska prowadziła warzywniak i mieszkała przy 120 Beaufort Street w Londynie. Zmarła 3 listopada 1950 roku. Może to i niewiele (w końcu to tylko sucha informacja), ale sam fakt – że udało się czegokolwiek dowiedzieć, bez praktycznie żadnych danych – sprawił, że jakoś tak ciepło pomyślałam o tym zapomnianym grobie.
Niestety czas mnie naglił. Nie mam więc na zdjęciach ani kaplicy, ani całej bramy wejściowej, ani też najciekawszych grobów. Może jeszcze będzie okazja. Póki co, polecam wszystkm wybrać się tam na długi spacer, bo naprawdę warto. A w razie zmęczenia, jest gdzie przysiąść. Natomiast o Wandzie myślałam przez cały dzień. Licho mnie tam dziś poniosło. Może właśnie po to, żeby gdzieś tę polską Wandę przypadkiem odnaleźć. I ocalić od zapomnienia. Może była kiedyś ciekawą świata kobietą, kto wie... Dziś, "świat" może zaciekawi jej osoba. Choćby była zwykłą panią z warzywniaka.
tekst i foto: Jola Babij /Media Production JB
*firmy i media zainteresowane skorzystaniem z naszych usług (zdjęcia, artykuły, wywiady etc.) zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com