Zapytaj ghostwritera
14/11/2024
Marzy ci się napisanie książki, ale potrzebujesz w tym zakresie pomocy, inspiracji, konsultacji lub po prostu szukasz kogoś kto wykona za ciebie pracę od A do Z? W necie jest mnóstwo ofert firm i osób, które uważają, że są w tym dobre. Pytanie, ile w tym prawdy. I o pytaniach właśnie, dziś kilka słówek.
photo: Carolina Basi
Nim wybierzesz tę najwłaściwszą dla siebie ofertę współpracy - poznaj kilka pytań, które warto zadać ghostwriterowi podczas pierwszego spotkania (na żywo lub online):
- Jakie masz doświadczenie w pisaniu tekstów na różne tematy?
- W czym się specjalizujesz?
- Czy potrafisz dostosować styl pisania do moich potrzeb i oczekiwań?
- Jak wygląda twój proces tworzenia treści?
- Czy jesteś otwarty na moje sugestie i poprawki?
- Na jakiego rodzaju pomoc z twojej strony mogę liczyć?
- Jaki masz cennik?
- Jakie są warunki współpracy?
- Czy masz referencje lub przykłady swoich wcześniejszych prac?
- Jak często będziemy się kontaktować i w jaki sposób?
- Jak szybko mogę liczyć na dostarczenie gotowego tekstu?
- Czy wystawiasz rachunki?
- Jaką mam gwarancję, że dochowasz tajemnicy dotyczącej naszej współpracy?
Zadając te pytania podczas pierwszego spotkania z ghostwriterem, zwróć uwagę na kwestie, które bezpośrednio dotyczą twojego projektu literackiego i są dla ciebie najważniejsze. Nie bój się pytać. Dzięki temu będziesz mieć pewność, czy ghostwriter będzie wiedział co ma robić, czy jest samodzielny czy potrzebuje bezustannej kontroli z twojej strony. Pamiętaj, że to ty wybierasz sobie odpowiednią osobę do współpracy. Do realizacji bardzo ważnego projektu, twojego pomysłu, twoich marzeń. Dobre relacje i klarowna komunikacja są tu więc bardzo istotne.
I na koniec ciekawostka: czy wiesz, że najtrudniej pisać książki historyczne? Dlaczego? Bo wymagają obfitych badań, szczegółowego researchu, synchronizowania faktów, zachowania klimatu epoki itd. Czy twój ghostwriter będzie umiał odnaleźć się w tematyce, którą ty mu proponujesz?