"Lot nad kukułczym gniazdem" streszczenie

 16/10/2020

Szuler McMurphy trafia do psychiatryka, w którym buntuje pacjentów przeciwko apodyktycznej oddziałowej, Ratched. Po tym jak w szpitalu dochodzi do samobójstwa, prowokator zostaje poddany lobotomii i ginie z rąk Indianina.

pexels-pixabay-261859_ghostwriter_Jola Babij


Uznawany za katatonika Indianin udaje głuchoniemego, by łatwiej mu było przeżyć w szpitalu psychiatrycznym. Tym samym nie stanowi zagrożenia dla innych pacjentów, którzy go lekceważą i poniżają. Jest za to dobrym obserwatorem. W międzyczasie trafia tam Irlandczyk McMurphy. W szpitalu panują zasady z jakimi McMurphy nie do końca się zgadza.

Nieposłuszny Irlandczyk prowokuje oddziałową, co wywołuje pierwsze konflikty i „ścieranie sił” pomiędzy nim a Ratched. Szuler zakłada się z pacjentami, że wygra z nią. McMurphy zdaje sobie sprawę, że jednak nie pokona oddziałowej inaczej niż sprytem i próbuje ją przechytrzyć wykorzystując przeciwko niej szpitalny regulamin. Dzięki znajomości wewnętrznych przepisów, udaje mu się uzyskać zgodę na zorganizowanie wyprawy dla siebie i kilku pacjentów. Warunkiem jest opieka osób trzecich, ale oddziałowa nie wie, że w tej roli wystąpią dwie prostytutki, znajome McMurphego. Dostaje przepustkę i wyruszają na ryby, zabierając ze sobą także Indianina.

Po wyprawie prowokator zaprasza prostytutki do szpitala. Sprawa wychodzi na jaw. Ratched gnębi jednego z pacjentów, Billa Bibbita, za demoralizację. Bibbit nie wytrzymuje napięcia i popełnia samobójstwo. Oddziałowa wini za to Irlandczyka. Ten, w szale atakuje Ratched i w konsekwencji zostaje poddany lobotomii. Nie mogąc znieść, że McMurphy stał się przez zabieg „bezwładną kukłą” – Indianin zabija go, żeby wyzwolić Irlandczyka z wegetacji w psychiatryku, a sam ucieka.

 

 

opr. Jola Babij/ Media Production JB, foto free: licencja Creative Commons Zero

"Lot nad kukułczym gniazdem", autor Ken Kesey, gatunek: dramat