"Steve Jobs. Biografia" streszczenie

05/10/2020

Szorstki w obyciu perfekcjonista Steve Jobs opowiada znanemu dziennikarzowi historię swojego życia. Ten uzupełnia ją setką wywiadów z osobami z otoczenia Steva i opisuje fenomen wizjonera, który zrewolucjonizował najbardziej znane branże na świecie.

Steve Jobs streszczenie


Syryjczyk Steve Jobs na przestrzeni dwóch lat udziela wywiadu-rzeki. Mówi o swojej drodze do kariery w świecie komputerów, telefonii, muzyki, filmu. Nie pomija wątków osobistych od adopcji w dzieciństwie, poprzez szkoły, czas szalonych lat młodości aż po rodzicielstwo i małżeństwo. Jego opowieści biograf konfrontuje z ludźmi z towarzystwa Steva, w wyniku czego poznajemy Jobsa jako kontrowersyjnego furiata o fenomenalnym umyśle i przywódczym talencie.


Jobs z kolegą Woźniakiem rozpoczyna pracę w Atari, projektują gry komputerowe. Woźniak dwa lata później jest jego wspólnikiem w firmie Apple. Odnoszą sukces na rynku komputerów domowych. Spółka wchodzi na rynek papierów wartościowych. Jobs zaprasza Sculleya do objęcia Apple prezesurą. 1984 rok upływa im pod znakiem sukcesów w postaci pojawienia się komputera o nazwie Macintosh. Po konflikcie ze Sculleyem, wyrzucony z Apple – Jobs zakłada NeXT. Rok później kupuje studio animacji komputerowej i po przejęciu go przez Pixar zostaje dyr. generalnym. Produkują filmy pełnometrażowe m.in. Toy Story. Apple wykupuje NeXT i sprowadza Jobsa z powrotem do siebie. Zostaje prezesem i pracuje za symbolicznego dolara. Wprowadzają na rynek iMaca, a w kolejnych latach iPhona, iPoda, iPada oraz serwis iTunes.


Lata 2004-2011: Jobs ma usunięty nowotwór trzustki, przeszczep wątroby. Choć chory, próbuje ulepszać swoje wynalazki i być krok przed rakiem. Wciąż ma złe relacje z córką. 32-letnia Lisa (mająca na psychice blizny z powodu odrzucenia w dzieciństwie przez ojca) po ponad roku milczenia odwiedza go, co sprawia mu radość i daje do myślenia nad swoim życiem. Wycieńczony Jobs wzywa biografa by zakończyć spisywanie historii, nie ma siły się podnieść, ledwo mówi. Wyznaje, że miał obawy co do książki, ale chciał by poznały go jego dzieci i żeby świat dowiedział się o tym, co miał do powiedzenia. Jobs zostaje przywieziony do firmy na wózku i przekazuje członkom zarządu, że rezygnuje z pracy. Niebawem umiera. Biografia pozostaje nieautoryzowana.

 

opr. Jola Babij Media Production JB

"Steve Jobs. Biografia", autor Walter Isaacson, gatunek: biografia.