"Slumdog milioner z ulicy" streszczenie

19/11/2017

Indyjski sierota Ram Mohammad Thomas wygrywa w TV show miliard rupii. Organizatorzy podejrzewają go o oszustwo. Broniąca chłopaka adwokat, w wyniku jego zwierzeń dowiaduje się, że naprawdę znał odpowiedzi i RMT zostaje oczyszczony z zarzutów.

 Slumdog streszczenie

Tajemnicza kobieta, Smita, podejmuje się obrony chłopaka podejrzewanego o to, że nieuczciwie został zwycięzcą teleturnieju. Niewykształcony RMT zwykle podejmuje ważne życiowe decyzje rzucając „monetą szczęścia”. Kiedy wypada „orzeł” decyzja jest na „tak”. Dzięki temu, że moneta znów zawyrokowała – sierota decyduje się zaufać kobiecie i zwierza się jej.

RMT opowiada adwokat 12 chwytających za serce historii ze swojego życia. Każda z tamtych przygód dawała mu lekcję i zapadała w pamięć. Dzięki temu, kiedy w teleturnieju padają pytania z wielu dziedzin, chłopak zbiegiem okoliczności, trafnie typuje 12 odpowiedzi.

Adwokat dowiaduje się, że gdyby nie szczenięce wyjścia do kina z przyjacielem Salimem, RMT nie zobaczyłby, że ulubiony aktor kolegi grający w filmie „Zdrada” jest gejem. Znajomość tytułu filmu (o który potem zapytany zostaje w TV show) pomaga mu wygrać pierwsze 1000 rupii. Gdyby nie to, że RMT podarował kiedyś obcemu człowiekowi pieniądze na leczenie syna, tamten nie odwdzięczyłby mu się będąc jego „kołem ratunkowym” w czasie trwania teleturnieju. Podpowiedź obdarowanego skutkuje tym, że RMT kończy TV show największą wygraną w historii Indii, miliardem rupii.

RMT wyznaje swojej adwokat, że udział w teleturnieju był chęcią zemsty na prowadzącym teleturniej, który był przed laty jego wrogiem ponieważ przyczynił się do śmierci ważnej dla niego kobiety. Smita daje wiarę opowieściom RMT i zdradza mu na koniec, że to ona jest dziewczyną, której kiedyś uratował życie przed pijanym ojcem.

„Szczęśliwa moneta” chłopaka, na którą on sam często zrzuca swoje wybory i decyzje - okazuje się być fałszywką z podwójnym rewersem. Dlatego zawsze wskazywała chłopakowi „orła” dając poczucie, że „los tak zdecydował”. RMT na koniec wyrzuca ją stwierdzając, że „szczęście człowiek nosi w sobie, a nie na zewnątrz”.

 

opr. Jola Babij/ Media Production JB

"Slumdog. Milioner z ulicy", autor: Vikas Swarup, gatunek: dramat obyczajowy.