Chodź opowiem ci bajeczkę...

26/08/2017

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się nad fenomenem OPOWIADANIA bajek. Te, od zawsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i to nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Co takiego niezwykłego jest w tych opowieściach? Dziś nas olśniło!

IMG_20160512_101217

Cała siła tkwi w prostocie przekazu. Do dzieci trzeba kierować słowa proste, szczere.

Po pierwsze GŁOS - on sprawia, że... słuchacz czuje się w jego obecności bezpiecznie. Zwłaszcza, jeśli bajkę opowiada bliska osoba. Pominąwszy już sam temat bajki, ważna jest intonacja i okoliczności, w jakich jest opowiadana. Bajeczki podświadomie przekazywane są zrozumiałym, obrazowym językiem, zwykle dostosowanym do wieku odbiorcy. To trudna rzecz, aczkolwiek wielu potrafi tak opowiadać, że małym słuchaczom zapiera dech w piersiach. Tę cudowną umiejętność posiadają zwykle dziadkowie i babcie.

Wraz z nowym kontraktem, właśnie na zbiór dziadkowych opowieści, uświadomiliśmy sobie, że właściwie każdy z nas ma gdzieś w swojej pamięci ulubione bajeczki zasłyszane w dzieciństwie. Takie radosne wspomnienia warto pielęgnować, spisać, wydać. Na taki pomysł wpadła nasza klientka, która zleciła wykonanie książeczki na podstawie wspomnień najstarszej osoby z jej rodu. Fantastyczny pomysł! Do pracy nad tym projektem przysiądziemy w grudniu. To będzie doskonały czas, zwłaszcza jeśli za oknem będzie śnieg. Chociaż w Londynie to raczej to niemożliwe, ale... od czego jest wyobraźnia.

Dobra bajka to taka, która czegoś uczy, motywuje, inspiruje, bawi i wzrusza, niesie przesłanie. I takie właśnie będą bajki pana Tadeusza. Opowiadane z rosyjskim akcentem, pełne różnorodnych bohaterów i niesamowitych przygód. Niepodobne do tych nowoczesnych, prosto z telewizora, częstokroć bez wartości.

Póki co,  jesteśmy na etapie szukania ilustratora do współpracy. Takie "bajkowe perełki" nie mogą obyć się bez rysunków. Jeśli ktoś jest chętny, to zapraszamy do kontaktu: mediaproduction.jb@gmail.com